Fortinet, Varnost

Vas skrbi napad kriptovirusov?

[et_pb_section admin_label=”section” transparent_background=”off” allow_player_pause=”off” inner_shadow=”off” parallax=”off” parallax_method=”off” padding_mobile=”off” make_fullwidth=”off” use_custom_width=”off” width_unit=”on” make_equal=”off” use_custom_gutter=”off” module_class=”article”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

V zadnji številki Računalniških novic si lahko preberete naš članek o izsiljevalskih kriptovirusih. Če tega izvoda Računalniških novic še nimate, vam ga podarimo. Kar oglasite se pri nas na Kotnikovi cesti 35 v Ljubljani. Članek pa si lahko v celoti preberete tudi v nadaljevanju.

Če vas zanima v članku omenjeni brezplačni varnostni pregled vašega omrežja, se lahko nanj naročite tu. Tako boste preverili, v kakšni meri je vaše omrežje dejansko izpostavljeno kriptovirusom.

Na naših brezplačnih webinarjih pa si lahko v živo ogledate, kako deluje požarni zid nove generacije FortiGate.

Izgubili smo vse datoteke!

..Kriptovirusi vam z zaklenitvijo vseh datotek lahko povzročijo številne težave. Okužba se težko prepreči, se jo pa da prekiniti in s tem preprečiti škodo. Najboljša preventiva je požarni zid nove generacije..

Laična razlaga napada s kriptovirusom

Gre za proces v dveh fazah. Najprej se vaš računalnik ali mobilna naprava okuži s kratko programsko kodo, ki se zažene in s spleta prenese glavno zlonamerno kodo, ki potem s krmilnega strežnika prenese javni ključ in nato uporabnikove datoteke zaklene. Za pridobitev zasebnega ključa, ki bi bil zmožen odkleniti datoteke, izsiljevalci zahtevajo odkupnino (od 300 do 2.500 evrov), ki mora biti plačana v 72 urah, drugače grozijo z uničenjem edinstvenega zasebnega ključa.

Tehnične podrobnosti o okužbi

V prvi fazi se uporabnikov računalnik ali mobilna naprava okuži s kratko programsko kodo, ki se imenuje »bootloader«. To se najpogosteje zgodi z odprtjem priponke v e-pošti ali pa na zlonamerni spletni strani. Ta del je skoraj nemogoče popolnoma preprečiti. Preprečimo sicer 99 odstotkov ali celo več poskusov, vsake toliko časa pa ena modifikacija uide protivirusnim (antivirus, antispam) sistemom in se znajde v poštnem nabiralniku uporabnika.

V drugi fazi procesa se »bootloader« zažene in s kontrolnega strežnika prenese dejanski virus. Teh virusov je bistveno manj kot »bootloaderjev«, poglavitno pa je, da se morajo od nekje prenesti. Običajno zlikovci za to uporabljajo novo registrirane domene. Ko se to zgodi, virus začne komunicirati s svojim kontrolnim strežnikom C&C, ki mu sporoči različne podatke o našem računalniku, C&C strežnik pa mu preda javni ključ, s katerim bo zaklenil vaše podatke. Kodira približno 180 vrst najpogostejših datotek, skupaj z datotekami DOC, DOCX, PDF, AVI, JPG, XSL …

Čeprav samo okužbo težko preprečimo, lahko veliko naredimo s prekinitvijo druge faze napada.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=”Row” make_fullwidth=”off” use_custom_width=”off” width_unit=”on” use_custom_gutter=”off” padding_mobile=”off” allow_player_pause=”off” parallax=”off” parallax_method=”off” make_equal=”off” parallax_1=”off” parallax_method_1=”off” parallax_2=”off” parallax_method_2=”off” column_padding_mobile=”on” custom_padding=”0px||0px|” background_color=”#ededed”][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_image admin_label=”Image” src=”https://www.virtua-it.si/wp-content/uploads/2016/04/screenshot_fortinet_shema.png” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” animation=”off” sticky=”on” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

 

[/et_pb_image][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” text_font_size=”13″ custom_padding=”20px|20px|20px|20px”]

Poleg »web filter« funkcije naprave FortiGate omogočajo tudi druge napredne možnosti. Slika prikazuje filtriranje aplikacij, ki sicer vse delajo prek »porta« 80, pa vendar lahko nekatere spustimo skozi, druge pa zavrnemo. Mogoče je tudi bolj gradualno kontrolirati protokole znotraj aplikacij, pri Skypu lahko denimo preprečimo le pošiljanje datotek.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Kako se lotiti boja s kriptovirusi?

  1. Investirajte v požarni zid nove generacije. Če se že spoznate na to področje, potem veste, da med največje štejejo Fortinet, Palo Alto in Checkpoint. Če izberete Fortinetov FortiGate, lahko v njem nastavite ustrezne filtre in protivirusno politiko.a. Filter spletnih vsebin (web content filter): Prepovedali boste lahko dostop do varnostno problematičnih strani, kot so »phishing« in »malicious web«. Pametno je prepovedati tudi kategorijo Unrated, pa čeprav boste morali manj znane spletne strani ročno kategorizirati na zahtevo svojih uporabnikov, boste pa zelo dobro omejili potencial za napade. Alternativno lahko za to kategorijo določite, da spletni brskalnik pokaže le opozorilo. To je verjetno dovolj, saj virusna koda tega opozorila zaenkrat ne zna dekodirati in bo tako ustavljen prenos glavne zlonamerne kode. Na FortiGate lahko tudi nastavite, da se mora uporabnik, če želi gledati strani iz kategorije Unrated, prijaviti s svojim domenskim geslom.b. Protivirusna politika: za ustrezno preprečevanje virusnih okužb moramo nujno skenirati tudi protokol HTTPS. Z vsemi že omenjenimi napravami je to mogoče efektivno izvajati, ima pa to pri nas pravne omejitve.
  2. Kupite ali najemite primeren protivirusni filter za e-pošto: Tak filter ne bo prestregel čisto vsega (zato potrebujete požarni zid nove generacije), bo pa precej omejil izpostavljenost.
  3. Vzpostavite primerne sisteme varnostnih kopij: ti morajo biti nujno izvedeni tako, da datoteke v varnostnih kopijah niso dosegljive na mreži.

Kaj lahko storite takoj?

Nikar ne čakajte na katastrofo. Napadalci znajo obiti protivirusno opremo tako, da zlonamerne kode skrijejo v različne tipe datotek in kompresij. Dejansko izpostavljenost vašega omrežja lahko preverite z brezplačnimi testi (na primer http://metal.fortiguard.com) .

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=”row” global_module=”1789″ make_fullwidth=”off” use_custom_width=”off” width_unit=”on” use_custom_gutter=”off” padding_mobile=”off” allow_player_pause=”off” parallax=”off” parallax_method=”off” make_equal=”off” parallax_1=”off” parallax_method_1=”off” column_padding_mobile=”on” custom_padding=”0px||0px|”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_cta global_parent=”1789″ admin_label=”Call To Action – Kako varna je vaša oprema.” saved_tabs=”all” button_url=”https://www.virtua-it.si/pregled-omrezja/” url_new_window=”on” button_text=”Preverite” use_background_color=”on” background_color=”#368a8c” background_layout=”dark” text_orientation=”center” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” custom_margin=”50px|||” custom_margin_phone=”30px|||” custom_margin_last_edited=”on|phone” custom_button=”on” button_text_color=”#ffffff” button_bg_color=”#368a8c” button_border_color=”#ffffff” button_letter_spacing=”0″ button_use_icon=”default” button_icon_color=”#ffffff” button_icon_placement=”right” button_on_hover=”on” button_text_color_hover=”#368a8c” button_bg_color_hover=”#ffffff” button_border_color_hover=”#ffffff” button_letter_spacing_hover=”0″ module_class=”cta”]

KAKO VARNA JE VAŠA OPREMA?

modem

Preverite stanje z brezplačnim pregledom vašega omrežja.

[/et_pb_cta][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=”Row” global_module=”1804″ make_fullwidth=”off” use_custom_width=”off” width_unit=”on” use_custom_gutter=”off” padding_mobile=”off” allow_player_pause=”off” parallax=”off” parallax_method=”off” make_equal=”off” parallax_1=”off” parallax_method_1=”off” column_padding_mobile=”on” module_class=”article-navigation”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_nav global_parent=”1804″ admin_label=”Post Navigation” in_same_term=”off” hide_prev=”off” hide_next=”off” prev_text=”Prejšnji članek” next_text=”Naslednji članek” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” custom_css_main_element=”text-decoration: none;||text-transform: uppercase;” title_font_size=”18px”] [/et_pb_post_nav][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja