Posebej če ste svoje WiFi omrežje postavili na 2,4 GHz delu spektra, imate kar dobre možnosti, da vse skupaj ne bo delovalo prav hitro. S skeniranjem omrežja z orodji kot je NetStumbler (mimogrede, InSIDDer deluje tudi na Visti in Windows 7), ne boste prišli prav daleč, ker ključnih motilcev ne boste zaznali.
Zares potrebujete spektralni analizator. Teh je na trgih precej, nam je všeč recimo tale. Kot vidite, zadeva nekaj stane, zato si poglejmo, kako lahko do podobnih rezultatov pridemo le z Mikrotik opremo.
Najenostavnejše je s pomočjo terminalnega dostopa. Vpišete:
/interface wireless spectral-history 0
Pri čemer je 0 številka vašega WiFi porta, na katerem želite izmerit spekter. Dobili boste nekaj podobnega:
Rdečih frekvens se seveda izogibajte. V našem primeru bi bilo najbolj pametno izbrati frekvenco čim bolj pri koncu spektra. Frekvenčni spekter vam bo pokazal vse naprave, ki oddajajo v tem območju, torej tudi BlueTooth naprave, Mikrovalovne pečice in brezžične telefone. Če se izpadi pojavljajo le občasno, bo treba meritev izvajati tako dolgo, da bo pač prišlo do ponovnega izpada in boste šele takrat videli, kje v spektru se pojavi nov oddajnik.
Še boljše rezultate boste dobili, če boste zadevo merili iz orodja Dude. Žal ima to orodje težavo z Windows 7 in se pri tej meritvi sesuje. Svetujemo torej uporabo Windows XP za to zadevo. Žal tudi Win XP mode ne pomaga.
Še nekaj opomb: zadeva deluje le s firmware 4.9 in dovolj sodobno mrežno kartico. Zgornja slika je bila narejena s kartico R52N.