WiFi

Študija primera: WiFi omrežje v baru z debelimi stenami

[et_pb_section admin_label=”section” transparent_background=”off” allow_player_pause=”off” inner_shadow=”off” parallax=”off” parallax_method=”off” padding_mobile=”off” make_fullwidth=”off” use_custom_width=”off” width_unit=”on” make_equal=”off” use_custom_gutter=”off” module_class=”article”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

V ljubljanskem baru Daktari, ki se nahaja v zelo stari stavbi z debelimi stenami, ki so povrhu nekoliko vlažne, ker je bar pač v pritličju, smo zagotovili zanesljivo WiFi omrežje. Začeli smo z diagnostičnim pregledom lokacije.

Naj povzamemo, katere so najpogostejše napake, ki jih srečujemo pri prenovi starih WiFi postavitev:

  • Večkratno prevajanje naslovnega prostora (multiple NAT) – neverjetno, kolikokrat vidimo, da “mojstri” rešujejo težave tako, da vzamejo nek osnovni domači usmerjevalnik in “WAN” priključek vtaknejo v LAN v podjetju / lokalu. To seveda deluje, ampak povroča nepotrebno delo na tej in naslednji napravi v verigi. Bistven problem pa je, da v takem primeru z večimi točkami ne moremo zagotoviti prehajanja uporabnikov iz točke na točko (roaming)
  • Drugi problem je, da vsaki točki določijo svoj SSID. Recimo AP-1, AP-2… Tako v sistemu onemogočijo, da bi odjemalci prehajali med posameznimi točkami, kadar je to smiselno – ko ima recimo druga točka boljši signal, ali boljše razmerje med signalom in motnjami.
  • Neustrezno je običajno tudi obravnavanje dveh različnih frekvenčnih pasov. Mi zagovarjamo tezo, da je odločitev o izbiri frekvenčnega pasu najbolje prepustiti odjemalcu. Zato nastavljamo isti SSID na obeh frekvencah. V posebnih primerih dodamo tudi “5G” verzijo SSIDja – tako da prav v imenu omrežja dodamo “5G”. To oogoča uporabnikom, ki bolj razumejo tehnologijo, posebej izbrati 5G omrežje. Pri opremi, ki to omogoža, seveda vedno omogočimo “5G stearing”, to je funkcija, ki aktivno preklaplja odjemalce v bolj prostrano 5G območje.
  • Skoraj povsod opažamo napačno politiko planiranja frekvenčnih pasov. Po tem, ko so se že z G standardom pasovne širine razlezle preko 20 MHz, ima smisel uporabljati le pasove 1, 6, in 11. Če naprave nastavimo na “vmesne” pasove, s tem povzročimo motje v levem in desnem “optimalnem” pasu in efektivno popacamo kar dva kanala v spektru.

V baru smo postavili 4 točke, ki vse oddajajo ločeno zasebno omrežje za POS terminale in dlančnike za natakarje ter javno omrežje, ki je tu odprto, brez kodiranja. To je ena od praks, ki nam sicer ni všeč, ker je internetni promet res enostavno prestreči in analizirati, vendar je trenutno to praktično edina možnost, če ne želimo osebju povzročiti dodatnega dela s komuniciranjem gesel za uporabo WiFi.

Meritve v baru so pokazale, da povsod dosegamo vsaj hitrost optične povezave, ki jo imajo, tako da je bil problem rešen v celoti.

Če potrebujete pomoč pri vzpostavitvi brezžičnega omrežja v vašem lokalu, vam priporočamo diagnostični pregled vaše lokacije ali brezplačno svetovanje pri nakupu opreme.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=”Row” global_module=”1804″ make_fullwidth=”off” use_custom_width=”off” width_unit=”on” use_custom_gutter=”off” padding_mobile=”off” allow_player_pause=”off” parallax=”off” parallax_method=”off” make_equal=”off” parallax_1=”off” parallax_method_1=”off” column_padding_mobile=”on” module_class=”article-navigation”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_nav global_parent=”1804″ admin_label=”Post Navigation” in_same_term=”off” hide_prev=”off” hide_next=”off” prev_text=”Prejšnji članek” next_text=”Naslednji članek” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” custom_css_main_element=”text-decoration: none;||text-transform: uppercase;” title_font_size=”18px”] [/et_pb_post_nav][et_pb_text global_parent=”1804″ admin_label=”GreyListing” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Včasih, ko ste sami tisti, ki si dejansko pošljete pošto, recimo ko na kakšni spletni strani zahtevate reset vašega gesla, se vam bo včasih zgodilo, da bo e-pošta prišla s pet ali več minutno zamudo.

Tule razlagamo zakaj je tako.

Nezaščiteni e-poštni strežniki dnevno dobijo tudi do 100x več pošte, kot bi bilo potrebno. Približno 5% je “prave” pošte, vse ostalo pa je spletna nesnaga, predvsem spam, pa tudi virusi in ostala zlonamirna koda. Zato je nujno, da pred vsak spletni strežnik namestimo spam in antivirus filter, v zadnjem času pa tudi bolj komplicirane sisteme kot so SandBox in na splošno strežniki za preprečitev APT groženj.

Ena od zelo dobro delujočih strategij, ki poleg tega ne potrebujejo veliko procesorske moči in širokih internetnih povezav pa je GrayListing. Graylisting je razlog, da pošta pride nekoliko kasneje.

Če prejmemo novo sporočilo od novega kontakta, bo naš strežnik najprej namenoma prekinil povezavo, kot da bi med izmenjavo mailov prenehal delati. To bo povzročilo, da bo strežnik pošiljatelja čez nekaj časa (točno koliko je odvisno od nastavitev tega drugega strežnika, običajno pa je 5 minut), poskušal sporočilo še enkrat poslati. Ker pošiljatelj takrat ne bo več neznan, se bo sporočilo preneslo. Zakaj je to dobro? Izkaže se, da spamerji enostavno nimajo časa ponavljati dostavo e-poštnih sporočil, ker je to za njih preveč zamudno.

Na ta način odstranimo več kot 95% vse nezaželjene pošte. Šele tisto, ki pride skozi, potem naprej preskeniramo in dodatno očistimo.

Kako pa vseeno dobim moje geslo prej kot v 5 minutah?

Rešitev je precej enostavna. Ko prvič pošljete geslo in vidite, da v parih sekundah nimate maila v svojem nabiralniku, počakajte še kakih 10 sekund, nato pa izvedite pošiljanje gesla še enkrat. Tokrat bo sistem že poznal pošiljatelja in bo spustil e-pošto skozi. Čez čas boste dobili tudi tisto prvo sporočilo, ki ga kasneje pobrišite.

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja